Popiežius Pranciškus pagerbė Lietuvos Holokausto aukas Vilniaus geto teritorijoje

Popiežius Pranciškus dviejų dienų vizito Lietuvoje metu sustojo pasimelsti istorinėje Vilniaus geto teritorijoje ir pagerbti Baltijos šalies Holokausto aukų.

Prieš atvykdamas per „Viešpaties Angelo“ maldą Šventasis Tėvas kalbėjo:

„Kaip kad skaitome Išminties knygoje, žydų tauta perėjo pažeminimus ir kankinimus. Prisimindami šiuos laikus, prašykime Viešpatį, kad suteiktų mums įžvalgumo dovaną, kad galėtume laiku atpažinti pražūtingas užuomazgas pasirodančias įvairiais pavidalais, kurie atrofuoja to nepatyrusių kartų širdį, kad jie nepasiduotų sirenos giesmių vilionėms“.

Kartu su Popiežiumi prie paminklo žuvusiuosius pagerbė Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Lietuvos Vyskupų Konferencijos pirmininkas arkivyskupas Gintaras Grušas ir Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky. Buvo susirinkę žydų bendruomenės atstovai.

Popiežiaus Pranciškaus parodytas pagarbos gestas sutampa su 75-osiomis Vilniaus geto likvidavimo metinėmis 1943 m. Prisimindama šį tragišką įvykį šalis mini rugsėjo 23-iąją kaip Lietuvos Holokausto (žydų genocido) atminimo dieną. Per masines žudynes žuvo apie 95 proc. Lietuvos žydų.

1941 m. Vokietija įsiveržė į Lietuvą ir naciai pradėjo masines žydų žudynes, prie kurių prisidėjo ir kai kurie vietos gyventojai. Gyvi išlikę žydai buvo uždaryti getuose. Vilniaus gete buvo daugiau kaip 57 000 žydų, iki karo pabaigos gyvų išliko tik 2 000. Tarp ne žydų kilmės žmonių, kurie Holokausto metu rizikavo savo gyvybėmis, kad išgelbėtų žydus nuo sunaikinimo, į Tautos atminimo instituto Izraelyje (Yad Vashem) Pasaulio tautų teisuolių sąrašą įrašyti 893 lietuviai.

Nuo XV a. iki II Pasaulinio karo Lietuvoje gyveno gausi žydų bendruomenė – gyvastingas jidiš kalbos, literatūros ir kultūros centras. 1941 m. statistikos duomenimis šalyje iš viso gyveno 208 000 žydų. Čia gimė daug pasaulyje žymių litvakų – politikų, menininkų ir verslininkų. Šiandien žydų bendruomenių yra Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Utenoje, Panevėžyje, Ukmergėje ir Švenčionyse. Visoje Lietuvoje yra išlikę apie 90 sinagogų.

Pasiruošimo Popiežiaus vizitui komiteto informacija

www.popieziausvizitas.lt